Türklerin göçebe bir toplum olarak yaşadıkları zamanlarda kullandıkları kıl çadır imal edildiği keçi kılının özelliği ile yağmuru, karı ve sıcağı içine geçirmemektedir. Yerleşik hayata geçilmesinin ardından kullanılma oranı azalmış olan bu çadırları Osmanlı devletinde padişahlar sefere çıktıkları zamanlarda kullanmaktaydılar. Hayvancılık ile geçinen halk yaz aylarında yaylaya çıktıklarında da yine bu çadırı tercih etmektedir. Bu çadıra adını vermekte olan keçi kılının özelliği ile dört mevsim kullanılmaktadır. Yazları sıcak havanı içeri girmesini önlemekte kışları ise soğuk havanın, yağmurun ve karın içeri girmesini önlemektedir.

Kıl Çadır Nedir?

Türklere özgü bir çadır şekli olarak keçi kılından üretilen bu çadır belli ebatlara bağlı olarak üretilmemekte isteğe bağlı özel üretimler yapılmaktadır. Sadece keçi kılından üretiliyor olması üretimi için keçi kılının şart olmasını gerektirmektedir. Bu nedenle de özellikle yaz aylarında keçilerin kırpılan kılları toplanmakta bunlar önce ip sonra da kumaş haline getirilerek bu çadırların kumaşları hazırlanmaktadır. Ardından da isteğe bağlı olarak ebatları belirlenerek imalata geçilmektedir. Bu çadır cinsi montajının kolay olmasının yanında sökülebiliyor olması ile de tercih edilmektedir. Eski zamanlarda insanların ev olarak kullandıkları bu çadırlar günümüzde çok daha farklı amaçlar ile kullanılmaktadır.

Kıl Çadırı Hangi Amaçlar İle Kullanılıyor?

Çok eski zamanlarda bu çadırlar insanların yaşamlarını devam ettirmesi için sahip olmaları şartken gün geçtikçe kullanım azalmış ve bundan birkaç yıl öncesine kadar da neredeyse unutulmuştu. Günümüze geldiğimizde ise yeniden popüler olmuş ve her yerde farklı ihtiyaçlar için kullanılan kıl çadırlarını görmek mümkün olmaya başlamıştır. Yörük çadırı, padişah çadırı adlarını da alan bu çadır şekli özellikle turistik alanlarda çok fazla tercih edilmekte ve turistlerinde ilgisini çekmektedir. İşletmelerin bu çadırı tercih etme nedenleri arasında nostaljik görünümleri olmasının yanında maliyetinin de betonarme yapılarak göre çok daha uygun olmasıdır. Ayrıca sezon bittiğinde sökülmesi de oldukça kolay olmaktadır. Günümüzde pek çok amaç ile kıl çadır kullanılırken en çok

  • Turistik bölgelerde, yaylalarda kafe ve restoran olarak
  • Kampinglerde konaklama ihtiyacı için
  • Otantik etkinlikler düzenlendiğinde
  • Fuar ve şenlik alanlarında kullanıldığı görülmektedir.

Özellikle kafe ve restoran açarak işletme sahibi olmak isteyen kişiler bina yaptırmak için büyük maliyetlere girmek yerine bu çadırı tercih etmektedir. Doğal keçi kılından olan hammaddesi ile de uzun yıllar kullanılması ile tercih edilmektedir.

Kıl Çadır Fiyatları

Küçük işletmelerin nostaljik görüntüsü, imal edildiği keçi kılının özelliğinden kaynaklı olarak çadırın içinin yazın serin kışın sıcak olması ile tercih ettiği bu çadırların kurulumlarını satın alacağınız firma yapmaktadır. Siz çadırı hangi amaçla kullanacağınızı ve kurulacak yerin iklim şartlarını belirttikten sonra çadırın imalatı gerçekleştirilmekte ve firmanın ekibi önce çadırın kurulacağı zemini hazırladıktan sonra çadırın kurulumunu yapmaktadır. Çadırın konstrüksiyonu yapılarak kurulum tamamlanmakta ve kullanımınıza hazır hale getirilmektedir. Kıl çadır fiyatları ise standart olarak verilememektedir. Bunun nedeni daha önce de belirtilmiş olduğu gibi imalatın müşterinin istediği ebatlar ile özel olarak yapılıyor olmasıdır. Bunun yanında çadırın fiyatının uygun olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bir kez kurulduğunda uzun yıllar boyunca yağmur, kar, rüzgar ve güneşten etkilenmeden kullanılmaktadır. Keçi kılının özelliği ile çadırın içine böcek ve haşerat girmemektedir. Bu özelliği ile de günümüzde tatil bölgelerinde daha küçük ebatlarda hazırlanarak konaklama amaçlı kullanılmaktadır. Kıl çadırının rengi ve şekli de müşterinin isteğine bağlı olarak belirlenmektedir. Satın alacağınız çadırın fiyatının uygun olması kadar gerçek kıl çadırı olması da önem taşımaktadır.