Kır düğünlerinde ve çeşitli açık hava etkinliklerinde kullanılmakta olan çadır türüne kır çadırı denilmektedir. Bu çadır kültürü Türk kültüründe yer almakta ve uzun yıllardır kullanılmaktadır. Türklerin yurt dışı organizasyonlarında da bu çadırlar çok fazla kullanılırken günden güne yaygın bir hale geldiği başta Avrupa olmak üzere Amerika’da da kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Bu çadır şeklinde kapalı olan alan sadece tavan bölümü olmakta çadırın dört bir tarafı açık olarak bulunmaktadır. Bu şekilde özellikle doğada yapılan etkinlikler de doğanın güzelliği ile iç içe olunması sağlanırken etkinliğe katılan kişilerin güneşten korunmasını sağlamaktadır. Ortama nostaljik bir görünüm kazandırmak istendiğinde de bu çadırlar tercih edilmektedir.

Türklerin eskiden kullandığı otağ denilen çadırlara benzer görünümü ile bu çadırlar görselliğe önem verenlerin tercih olmaktadır. Bireysel alanlarda pek kullanılmamakta bunun yerine açık havada düzenlenen çeşitli etkinliklerde kır düğünlerinde, açık havada verilen yemeklerde tercih edilmektedir. Bazı kafelerin bahçelerinde de bu çadır şekli kullanılmaktadır. Çadır parçalar dikdörtgen iskeletler üzerinde sırayla yükselen sivri tavanlar şeklinde çok hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

Kır Çadırı Kullanım Alanları

Nostaljik görüntüsü ile ilgi çekmekte olan bu çadır şeklini çok çeşitli alanlarda görmeniz mümkün olmaktadır. Genellikle doğa içinde yapılan etkinliklerde ya da yurt dışında Türkiye’nin tanıtımının yapıldığı etkinliklerde kullanılmakta olmasının yanında okul bahçelerinde, şehrin merkezinde düzenlenen kermesler de de görebilirsiniz. Duvarları olmadığı için kullanım alanı darlığı olmamaktadır. Bu çadır birçok küçük sivri tavanlı çadırın bir araya gelmesi ile imal edilmekte ve bu sivri tavanları oluşturacak aynı zamanda tavanın çökmeden ayakta kalmasını sağlayacak özel bir iskelet sistemi ile imal edilmektedir. Çadır kurulacağı zaman önce birbirinin içine geçecek şekilde üretilmiş olan iskelet yapı hazırlanır ve sonra da bu iskeletin tavanının üzerine çadır kumaşı gerilir. Çarpma ya da takılma gibi nedenler ile yıkılmaması içinde sağlam olarak iskeleti hazırlanmaktadır. Kır çadırı kullanım alanları arasında şunlar sayılabilmektedir.

  • Kır düğünleri
  • Doğada verilen yemekler
  • Kafelerin bahçelerinde
  • Şirketlerin satış yapmak için düzenledikleri etkinliklerde
  • Kermeslerde
  • Yurt dışında ülkemizin tanıtımı için yapılan etkinliklerde
  • Ramazan etkinliklerinde

Kır çadırları isteğe bağlı özel imalat olmaktadır. Rengi değişebilmekte ve dayanıklı iskeleti ve çadır kumaşı ile uzun süre kullanılmaktadır. Kurulmasının ve sökülmesinin de kolay olması ile etkinlikler için en çok tercih edilen çadır şekli olmaktadır. Düğünlerde ve yemeklerde isteğe bağlı olarak çeşitli süslemeler yapılmakta ve görünümün daha şık olması sağlanmaktadır.

Kır Çadırı Fiyatları

Her türlü etkinlikte ve villaların bahçelerinde görebileceğiniz bu çadırlar için farklı fiyatlar bulmanız mümkün olmaktadır. Çadır imalatı yapan firmalar bunun için farklı fiyatlar vermektedir bu çadırdan almak istediğinizde firmalardan istediğiniz boyutları ve kaç kişilik olmasını istediğinizi belirterek fiyat teklifi almanız gerekmektedir. Kır çadırı almak istediğinizde bunu klasik olarak sadece üst kısmı kapalı olarak alabileceğiniz gibi ayrıca bahar ve kış mevsimlerinde hava şartlarının aniden değişebileceği düşünülerek gerektiğinde kapatılabilecek duvarlar şeklinde kumaşlar hazırlanmaktadır. Bu kumaşlar perde gibi raylı sistem ile imal edilmekte ve gerektiğinde kapatılarak koruma sağlanmakta açık havalarda da çadırın kenar direklerine bağlanarak ortamın şıklığı tamamlanmaktadır.

Çadır almak istediğinizde bunun kaliteli kumaştan ve paslanmaz profillerden yapılmış olmasına önem vermelisiniz. Bu şekilde düzenleyeceğiniz etkinlikler ya da kır düğünü organizasyonları yaptığınız işletmenizde uzun yıllar kullanacağınız için dayanıklı olması önem taşımaktadır. Çadırın direkleri ve bağlantı noktaları söküldüğü zamanlarda da koruma altına alınmalıdır.