Adından da anlaşılacağı gibi asker çadırı askerlerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için üretilen çadırlardır. Bu çadırların kolay kurulup sökülmesi ve aynı zamanda dayanıklı olması ile de günümüzde kamp alanlarında da çok fazla kullanılmaktadır. Askerlerin barınma, doğal ortama uygum sağlama, hastane, yemekhane, depolama gibi çok çeşitli ihtiyaçları için bu çadırlar kullanılmakta olduğundan belli bir şekil ve ebatı bulunmamakta ihtiyaca göre üretilmektedir. Uzun süreli kullanım için üretilmiş olan bu çadırların dayanıklı malzemeden üretilmesi de önem taşımaktadır. Her türlü hava şartlarına dayanıklı olması içinde olan insanların sağlığı açısından önemlidir. Ordumuzun kullanacağı çadırlar en kaliteli malzemeden üretilmekte ve bunların konstrüksiyonları da kaliteli malzeme kullanarak hazırlanarak kullanım sırasında sorun yaşanması önlenmektedir.

Asker Çadırı Nedir ve Kullanım Alanları

Ordunun kullanımı için hazırlanmakta olan bu çadırlar özel kumaştan üretilir ve yaz kış her mevsimde kullanılması mümkün olur. Kullanım alanına bağlı olarak çelik konstrüksiyon ya da hava destekli olarak üretilmektedirler. Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyacına göre belirlenen çeşitli ebatlarda üretim gerçekleştirilmektedir. Günümüze geldiğimizde ise askeri çadırların artık doğada kamp yapmak isteyen kişiler tarafından da tercih edildiğini görmek mümkün olmaktadır.

Dayanıklı yapısı az kişi ile kısa sürede kurulup sökülüyor olması ile tercih edilmektedir. Ordu için üretildiğinde daha büyük ebatlarda ve şekillerde üretilen çadırlar kampçılar için ise daha küçük ebatlarda üretilmektedir. Çadırların dayanıklı, içinin geniş olması ile şirketlerinde fuar alanlarında bu çadırı tercih ettikleri görülmektedir. Asker çadırı kullanım alanlarını şu şekilde saymak mümkün olmaktadır.

  • Ordunun sahada yaptığı çalışmada komuta merkezi
  • Yemekhane
  • Depolama amaçlı
  • Revir sahra hastanesi
  • Askerler için yatakhane
  • Helikopter ve uçak hangarı
  • Bakım ve tamir atölyesi olarak
  • Kamp çadırı olarak
  • Şirketlerin fuar alanlarında ürünlerini sergileme amaçlı

Asker Çadırı Fiyatları

Doğaya uyumlu kum beji, yeşil ve kamuflaj desenli olarak üretilmekte olan çadırların standart bir fiyatları bulunmamaktadır.  Kullanılacağı amaca yönelik olarak farklı boyutlarda üretiliyor olması ile fiyatta da değişkenlik söz konusudur. Ordumuzun kullanımı için üretiliyor olmasından kaynaklı askerin güvenliği ve içinde rahat etmesi amacıyla kaliteli malzemeden üretilmektedir. Son yıllarda kampçılarında yaylada, ormanda ve deniz kenarında en çok tercih ettiği çadır şekli olmakta ve bu amaçlar için üretildiğinde de uzun yıllar boyunca kullanılması mümkün olmaktadır. Kampçıların tek başına dahi kolayca kurup sökebileceği çadırların fiyatları da bütçelerini zorlamamaktadır.

Neden asker çadırı daha çok tercih edilmeye başladı diye incelendiğinde bu çadırın içinin geniş ve havadar olmasının önemli bir etken olduğunu belirtmek gerekmektedir. Ailecek çıkılacak tatillerde bütün aile çadırın içine rahatça sığabilir ve kapalı yerde olmanın rahatsızlığı hissedilmemektedir. Şirketlerde tanıtım amaçlı yaptıkları etkinliklerde yine çadırın içinin geniş olması ile bütün hazırlıklarını içinde rahatça yapabilmekte ve dağıtımını yapacakları ürünleri de yine çadırın içinde muhafaza edebilmektedirler.

Ordumuzun asker çadırı tercih etme nedenleri arasında ise yangın geçirmezlik özelliği en başta yer almaktadır. Özellikle toplu olarak çadır kurulan alanlarda bu özellik ile yangının yayılması önlenmektedir. Su geçirmez PVC katkılı olan kumaşı ile yağmurun çadırın içine girmesi mümkün olmamaktadır. Askeriyenin kendi saha çalışmaları sırasında kısa sürede kurduğu bu çadırlar doğal afetler yaşandığında bölgeye ilk giden her zaman Türk askeri olduğundan afetten etkilenen kişilere yardım amaçlı bir merkez kurulmasında da yararlı olmaktadır. Bu kurulan çadırlarda askerler afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, şirketlerin ya da bireysel olarak çadır almak isteyen kişilerin fiyatından önce kalitesine önem vermesi gerekmektedir.