Uçak, otomobil, motor ve beyaz eşya gibi büyük ebatlı araç ve eşyaların depolandığı alanlara hangar adı verilmektedir. Bu hangarlar eskiden betonarme olarak inşaa edilmekte ve oldukça büyük maliyetler ile karşılaşılmasına neden olmaktaydı. Günümüzde ise çadır firmalarının gösterdiği büyük gelişme ve yaratıcılık ile artık çok daha uygun maliyetler ile bu hangarlar çadır olarak yapılmaktadır. İmal edilen hangar ve iftar çadırı içlerinin genişliği ile beklentileri karşılamaktadır. Tıpkı hangarlar gibi iftar çadırları da büyük iftar yemeklerinin düzenlenmesini sağlayacak geçici kapalı alanların oluşturulmasını sağlamaktadır. Hangarlar ve iftar çadırları benzerlik göstermekle birlikte bazı özellikleri ile ayrılmaktadır.

Hangar

Hangar amaçlı kullanılacak çadırın imalatı sırasında en önemli nokta hangi amaç ile kullanılacağı olmaktadır. Örneğin uçak, helikopter gibi çok yüksek ve büyük ebatlı araçların koyulacağı hangarların boyutları da buna uygun olarak yapılmaktadır. Gerektiğinde 15-20 metre yükseklikte olarak tasarlanmakta ve imalat gerçekleştirilmektedir. Çelik iskelet ile hazırlanmakta hep aynı noktada kalacağı içinde hangarı ayakta tutacak olan ayaklar zemine sabitlenmektedir. Güçlü iskeleti ile bütün hava şartlarına karışı dayanıklı olmaktadır. Çatısı A şeklinde tasarlanmakta ve bu şekilde yağmur ve kar yağdığında tavanda birikmesi de önlenmektedir. Hangarlarda sadece depolama değil aynı zamanda tamirat ve bakımda yapılıyor olması ile genişliğinin buna uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Uçak, helikopter, tren gibi çok büyük araçların kalacağı ve bakımının yapılacağı hangarlar her iki tarafı açık olarak üretilmektedir. Eşya depolamak için yapılan hangarlarda ise dört bir taraf kapalı olarak tasarlanmakta ama eşyaların içeri girmesi ve çıkması sırasında kullanılacak büyük kapılar yapılmaktadır.

İftar Çadırı

Her yıl ramazan ayı büyük bir coşku ile yaşanmakta ve bu ay içinde her akşam tutulan oruçlar iftar sofralarında açılmaktadır. Ramazan ayında belediyeler ve çeşitli kurumlar iftar organizasyonları düzenlemektedirler. Bu iftarlar için genellikle çadırlar tasarlanmakta ramazan ayı başladığında kurularak iftar saatinde dışarda olması gereken ya da ihtiyaç sahipleri için iftarlar düzenlenmektedir. Hangar ve iftar çadırı özel sipariş ile ima edilmektedir. İftar çadırları hangarlar kadar yüksek olmamakta en fazla 3 ya da 4 metre yüksekliğinde olmakta bu şekilde içinde iftar saatinde kalabalık olarak olacak insanların bunalması önlenmektedir.

Geniş olarak dizayn edilen bu çadırlara masa ve sandalyeler istendiği gibi rahatça yerleştirilmektedir. Çadır yalıtımlı malzemeden imal edilerek bir yangın çıkması halinde içinde olan insanların dışarı çıkacak zamanı bulması sağlanmaktadır. Sadece ramazan aylarında kullanılan bu çadırlar kolayca kurulmakta ve sökülmektedir. Dayanıklı malzemeden imal ediliyor olması ile uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. Tavanı bombeli olacak şekilde tasarlanmakta ve bu sayede kar ve yağmur suyunun birikerek çadırın çökmesi gibi bir durum olmaması sağlanmaktadır.

Hangar ve İftar Çadırı Fiyatları

Gelişen teknoloji ile çok kaliteli çadır kumaşlarının ve iskelet malzemesinin üretiliyor olması ile çadırların kullanım alanları genişlemeye devam etmektedir. Maliyeti çok yüksek olan betonarme binalar yerine daha uygun maliyetli çadırlar tercih edilmektedir. Bu şekilde hangar ve iftar çadırı almak istediğiniz zaman bunun için fiyat teklifini farklı firmalardan alabilir karşılaştırma yaparak bütçenize uygun olan teklifi değerlendirebilirsiniz. Çadır alınması sırasında fiyat noktası önemli olsa da kalite çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle hangarın ve iftar çadırının imalatı sırasında hangi malzemelerin kullanılacağı hakkında detaylı bilgileri mutlaka almalısınız. Hangar aldığınız takdirde bunun kurulumu da satan firma tarafından yapılmaktadır.