Şirketler, kuruluşlar ve şantiyelerde çalışanlara yemek verme zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışanların yemek yemesi için ayrı binalar inşaa etmek çok masraflı olduğu gibi ayrıca ana binanın uzağında olması gerektiğinde zaman kaybı da yaşanmaktadır. Bu sorunları n yaşanmaması içinde genellikle yemekhane çadırı tercih edilmektedir. Uygun maliyeti ile tercih edilen bu çadırların betonarme yapılardan neredeyse hiçbir farkı bulunmuyor olması ile ihtiyaçları da tam olarak karşılamaktadır. İçinde kaç kişinin yemek yiyeceğine bağlı olarak imalatı yapılmakta olan çadırlar kurulduğu yerde sabit kalmak zorunda da değildir. İstendiği zaman yeri değiştirilebilmektedir.

Binaların dışında açık havada kurulan bu çadırlar özel malzemeden imal edilmekte ısı yalıtımına sahip olması ile yazın soğukta, kış mevsiminde de soğukta rahatça kullanılabilmektedir. Yemekhane olarak kullanılacağı için geniş bir alana sahip olarak üretilmekte içine çok sayıda masa rahatça yerleştirilmektedir. Çelik konstrüksiyonlu olarak üretilen çadırların ayakları yere sabitlenmekte ve bu şekilde şiddetli rüzgar olduğu zamanlarda dahi hasar görmesi önlenmektedir. Tavanı bombeli ya da A çatı şeklinde tasarlanmakta ve bu şekilde kış mevsiminde aşırı kar yağdığında çadırın üzerinde birikmemektedir. Yangına dayanıklı malzemeden üretiliyor olması ile de bir yangın çıkması halinde o an içinde olan kişilerin hayatları riske atılmamakta ve sağlıklı bir şekilde dışarı çıkabilmeleri de mümkün olmaktadır.

Yemekhane Çadırı Kullanım Alanları

Dayanıklı malzemeden imalatı yapılan yemekhane çadırı pek çok alanda kullanılmaktadır. Kurulumu kolay ve maliyeti uygun olması ile çalışanlarına yemek vermesi gereken pek çok kuruluş tarafından kullanılmaktadır. Bunun dışında özellikle şantiyelerde işçilerin uzak mesafelere gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmak için şantiye alanına bu çadır kurulmaktadır. Ramazan ayında belediyelerin ve maddi durumu iyi olan kişilerin verdikleri iftar yemeklerinde de bu çadırların kullanıldığı görülmektedir. Yine herhangi bir neden ile hayır yemeği vermek isteyen kişilerde bu çadırlar ile isteklerini gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca güvenli olması içinin genişliği ile günümüzde kafe olarak da kullanıldığı görülmektedir. Özellikle hastanelerin ve okulların bahçelerinde iklim şartlarından etkilenmeden içinde oturulan kafeler genellikle bu çadırlardan yapılmaktadır.

Bu çadırların tercih edilme nedenleri arasında toz ve kir tutmayan özel malzemeden yapılmış olması yer almaktadır. Kolayca temizlenmekte ve içinde hijyenik ortam sağlanmaktadır. Çadırın yerinden hiç sökülmeyeceği düşünüldüğünde bağlantı ayakları yere sabitlenmektedir. Şantiyelerde ve mevsimlik olarak kullanılan alanlarda ise sökülmesi mümkün olacak şekilde kurulum yapılmaktadır. İçerinin hava ve ışık alması için pencereli olarak da imal edilmektedir.

Yemekhane Çadırı Fiyatları

Şirketler ve kurumlar için maliyetin düşmesi en önemli nokta olarak görülmektedir. Bunun içinde çeşitli çözümler aranmakta yemekhane için ayrı bir bina yapmak yerine çadır tercih edilmektedir. İçinde çalışanların yemek yiyeceği çadırların dayanıklı olması, sıcak ve soğuk havayı geçirmeyerek içinde uygun hava şartlarının sağlanıyor olması da önemli noktalar arasında yer almaktadır. Bir yanığın çıktığında kumaşın yangını içine çekerek içerde olanların dışarı çıkmasına olanak tanıması ise en önemli nokta olarak yer almaktadır. Bütün bu özelliklerin olduğu yemekhane çadırının tercih edilmesi ise fiyatından çok daha önemli olmaktadır. Ucuz olarak alınacak çadırın bir yağmurda, karda ya da aşırı rüzgarda yıkılması hiç istenmeyen bir durum olmaktadır. Bu nedenle kaliteli malzemeden üretilmiş yemekhane çadırı satın almaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu çadırların fiyatları alınacağı boyuta göre değişiklik göstermekte ve ancak yapılan görüşmede çadırın hangi boyutta olmasının istendiği öğrenildikten sonra fiyat teklifi hazırlanmaktadır. Çadırın fiyatı kadar garantili olarak satılıyor olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.