Dünyanın çeşitli bölgelerinde zor şartlarda yaşayan kişiler bu şartlardan kurtulmak için başka ülkelere göç etmekte ve bu durumda da mülteci olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde mülteci sorununu en fazla yaşayan ülkelerden birisi de Türkiye olmaktadır. Güney komşumuz Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında milyonlarca insan ülkemize gelmiş ve bu kişiler için kurulan mülteci kamplarında yaşamaya başlamışlardır. Bu kamplarda kalması gereken kişiler için yaşam alanı oluşturan ve onların barınma ihtiyacını karşılayan mülteci çadırı da ailelere tahsis edilmektedir. Bu çadırlara yerleşecek kişilerin uzun süreler kalacağı düşünülmekte ve buna uygun olarak imal edilmektedir. Her hava şartına uygun olması için de kaliteli malzeme kullanılmaktadır.

Ailelerin içinde yaşayacağı düşünülmekte ve bunun için de büyük olarak tasarlanmıştır. İçinde aileler rahatça kalabilmektedirler. Yalıtımlı kumaştan hazırlanıyor olması ile ailelerin içinde güvenli olarak yaşaması mümkün olmaktadır. Tavanı A çatı şeklinde olmakta ve bu sayede yağmur ve kar suyu çadırın tavanında birikmemektedir. Dayanıklı yapısı ile rüzgar, fırtına ve zorlu hava şartlarından etkilenmeyecek özelliğe sahip olmaktadır.

Mülteci Çadırı Kullanımı

Adından da anlaşıldığı gibi mülteci çadırı savaştan ve zorlu hayat koşullarından kaçan kişilerin sığınması ve onların diğer ihtiyaçlarının da görüleceği kamp alanlarına toplu olarak kurulmaktadır. Kurulması kolay olan bu çadırlar daha sonra da sökülerek tekrar ihtiyaç duyulana kadar da depolanabilmektedir. Bu çadırların ergonomik yapısı ve su geçirmeyen kumaşı ile de içinde kalan kişiler için hayat daha kolay olmaktadır. Mültecilere geldikleri ülkelerde bulunan zor şartlardan daha iyi bir yaşam imkanı sunulmaktadır. Bu çadırların tabanlarında da kumaş bulunuyor olması ile de çadırın içinin de temiz kalması sağlanmaktadır.

Çadırların toplu olarak kuruluyor olması çıkabilecek yangınlarda büyük felaketlerin ortaya çıkmasına neden olabilir bu durumu önlemek için ise alev yürütmezlik özelliği olan özel PVC kumaştan yapılmaktadır. Bu şekilde herhangi bir şekilde yangın çıktığında bunun diğer çadırlara atlaması bu şekilde önlenmektedir. Mülteci çadırı genellikle kurumlar tarafından toplu olarak alınmakta ve kullanılacağı bölgenin hava şartları da üretim sırasında dikkate alınmaktadır. Yaz sıcaklarının yoğun olduğu bölgelerde kurulan bu çadırların hava geçiriyor olması ile içinde kalan insanların sıcaktan bunalması önlenmektedir.

Mülteci Çadırı Fiyatları

Bu çadırları üreten firmalar genellikle satışlarını kurumlara toplu olarak yapmakta ve özel fiyat teklifleri ile satışlarını gerçekleştirmektedirler. Bunun yanında mültecilerin bir süre kullandıktan sonra içinde kaldıkları çadırı yanlarına alarak kamptan ayrılması ile ikinci el çadır olarak satıldığı görülmektedir. Bu şekilde kamp yapmak için ya da farklı amaçlar ile uygun fiyatlara mülteci çadırı almanız mümkün olmaktadır. İkinci el çadırların kullanım sırasında zarar görmediğinden emin olmak zor olduğu için bu çok fazla tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine çadır firmaları ile görüşerek birinci el fiyatını da alabilirsiniz. Mülteci kamplarında yaşayan kişiler için daimi bir yuva görevi gören bu çadırlar dayanıklı olması ile dikkat çekmektedir. Çadır firmalarının çok çeşitli ihtiyaçlar için uygun çadır imalatı yaptıkları bilinmektedir. Bu nedenle sizde ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve buna uygun çadır için araştırma yapmalısınız.

Online olarak da çadır fiyatları araştırması yapabilir ve bütçenize uygun fiyatlar ile kaliteli çadır imalatı yapan firmalardan ihtiyacınıza yönelik çadırı alabilirsiniz. Çadır alma sırasında iade ve değişim garantisi veren firmaları tercih etmeniz bir sorun olması halinde önem taşıyacaktır. Satın alacağınız çadırı gelir gelmez kurmalı ve bu şekilde hatalı bir üretim olması halinde değiştirilmesini istemelisiniz.