Koruma amaçlı kullanılan branda çeşitleri hakkında genel bilgiler olsa da aslında ne olduğu ve ne amaçla kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bu yazımızda da branda çeşitleri nelerdir ve ne amaçla kullanılır bilgisine yer verilmektedir. Branda oldukça kalın bir kumaş türüdür ve genellikle çadır üretilmesinde kullanılmasının yanında ayrıca araçların üzerine örtü ve inşaat alanlarında koruma amaçlı da kullanılmaktadır. Dayanıklı bir yapısı olması ile de uzun yıllar kullanım için uygun olmaktadır.  İnşaat alanında inşaat malzemelerinin üzerinin örtülerek koruma altına alınması ya da işçiler için korumalı alanlar oluşturulması için uygun fiyatlı çözümler arandığında branda bunun için uygun olmaktadır. Yine çiftliklerde de brandalar koruma amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Brandalar genel yapı itibarıyla su geçirmez olduğundan dolayı üzerine örtüldüğü eşyaları ve alanların ıslanmasını önlemekte istenen korumayı tam olarak sağlamaktadır. Brandanın koruma oranının yüksek olmasının yanında ayrıca fiyatının uygun olması da tercih edilmesini sağlamaktadır. Brandaların kullanılma alanına göre tanımlanması gerekirse koruma amaçlı ve inşaat brandaları olarak belirtmek mümkün olmaktadır.

Koruma Amaçlı Branda Çeşitleri

Aracınızı kapalı bir garajınız olmadığı için açık alana ark ediyorsanız park halinde olduğu zamanlarda güneşten, yağmur ve dolu gibi araca zarar verici etkenlerden korumak için önlem alınması şart olmaktadır. Bu amaçla da genellikle branda kullanıldığı görülmektedir. Üzerine branda örttüğünüzde şiddetli dolu yağışı olsa da bu dolular aracın kaportasına zarar vermemektedir. Su geçirmez özelliği ile de aracın ıslanması önlenecek ve kaportasında paslanma çürüme gibi durumlar ortaya çıkmayacaktır. Brandaların modern teknoloji ile yangını içine alacak şekilde üretiliyor olması ile bir yangın çıkması halinde araca en az zarar verecek şekilde ateşi içine çekecektir. Bu şekilde yanında park etmiş başka araçlar varsa onlara da zarar vermeyecektir.

Koruma amaçlı olarak kullanılan branda çeşitleri ayrıca çiftliklerde de kullanılmaktadır. Saman balyalarının ve toplanmış ürünlerinin üzerine örtüldüğünde iklim şartlarından etkilenmemesi sağlanmaktadır. Yağmur yağdığında samanlar ıslanmamakta bu şekilde yağmur ve kar yağsa da bir zarar vermeyeceği için kullanılması mümkün olmaktadır. Açık alanda bir işletmeniz varsa bunun kış aylarında da kullanılması için tavan kısmına branda gerilmesi de halinde üstü kapatılmış olacak etrafına da istenirse branda ya da başka bir malzeme kaplanarak dört bir tarafı kapalı bir işletme sahibi olmanız da mümkün olmaktadır.

İnşaat Branda Çeşitleri

İnşaat yapıldığı süre içinde branda pek çok neden ile kullanılmaktadır. Bunlardan ilki brandanın inşaat malzemelerinin korunması için üzerine örtülebilmektedir. Ayrıca inşaatta çalışmakta olan işçilerin yatma ve yemek yeme ihtiyaçlarının karşılanması için brandalar uygun çözümler sunmaktadır. Profilden yapılacak olan bir iskeletin üzerine geçirilecek branda ile işçilere yemekhane ve yatakhane çok uygun fiyatlar ile mal edilecektir. Brandanın yangını içine çekme özelliği ile bir yangın çıksa bile etrafı alev almayacak sadece içten içe yanarak duman yayacaktır. Bu sırada da içinde olan kişilerin dışarı çıkma fırsatları olacaktır. İnşaatın bitmesinin ardından branda ve profil iskelet sökülerek yeni inşaat yapılacak alana nakledilerek burada da kurularak tekrar kullanılmaya başlanacaktır.

Branda çeşitleri almak istediğinizde ihtiyacınızı belirlemeli ve en uygun fiyatları da online olarak bulabileceğinizi bilmelisiniz. Aracınızın korunması için branda almak istediğinizde bunun için hazır olarak imal edilmiş brandalar olduğunu görebilirsiniz. Koruma amaçlı olarak almak istediğiniz zaman koruma altına alınacak alanın büyüklüğü belirlenmeli ve branda satan firmalardan bu büyüklükteki branda için fiyat teklifi olmalısınız.