Ülkemizin deprem kuşağında olmasının yanında ayrıca sel, büyük yangınlar gibi durumlarda maalesef insan hayatının bir gerçeği olarak bulunmaktadır. Bu durumlarda ise evlerinden olan insanları barınma ihtiyaçlarının karşılanması için dikmeli afet çadırı kullanılmaktadır. Evini kaybetmiş insanlar için acil çözüm olarak tercih edilmekte olduğundan kurulması son derece kolay tasarlanmış bulunmaktadır. Bu sayede doğal afetler yaşanması durumunda o bölgeye gelen çeşitli yardım kuruluşları tarafından hızla kurulmakta ve yaşanan afet nedeniyle sıkıntı yaşayan kişilerinde sıkıntıları bir nebze de olsa hafifletilmektedir.

Genel itibarıyla afet çadırları ile aynı özellikleri taşıyor olmakla birlikte çok daha hızlı kurulabiliyor olması bir avantaj olarak bulunmaktadır. Bu çadırların toplu olarak bir arada kuruluyor olması nedeniyle yangın geçirmezlik özelliği ile sunulması büyük önem taşımaktadır. Afetin yılın hangi döneminde yaşanacağı bilinmediğinden dolayı bu çadırlar yağmur, kar, şiddetli rüzgar ve yazın çok sıcak havalarında içinde kalan kişilerin bu iklim şartlarından etkilenmeyeceği şekilde imalatı yapılmaktadır. Uzun ömürlüdür ve afetzedelerin evlerine tekrar geçmeleri ya da kalıcı konutlara yerleşmeleri ardından sökülerek bir daha kullanılacağı zamana kadar da saklanabilmektedir.

Dikmeli Afet Çadırı Özellikleri

Bu çadır içinde bir ailenin barınma ihtiyacını karşılayacağı düşünülerek tasarlanmıştır ve bu nedenle içinin geniş ve havadar olmasına önem verilmiştir. Afet çadırlarının nasıl imal edileceğine dair devlet tarafından yönetmelikler hazırlanmıştır ve çadır imalatı yapan firmalarda dikmeli afet çadırı imalatını bu yönetmeliğe uygun olarak yapmaktadırlar. Hava alan kumaştan yapılan bu çadırların giriş kapılarından ayrı birde iki adet pencereleri bulunmakta ve bu şekilde içerinin ışık olması sağlanmaktadır. Yalıtımlı malzemeden imalat gerçekleştirildiği için de sıcağın ve soğuğun içeri girmesi de büyük ölçüde önlenmektedir. İskeleti paslanmaz malzemeden imal edilmekte ve bu şekilde çökme kırılma gibi sorunlar oluşmamaktadır.

Çadırın çatısının A çatı şeklinde tasarlanması sayesinde de yağmur ve kar sularının çadırın üstünde birikerek ağırlık oluşturması önlenmektedir. Bu çadırlar genellikle ailelerin içinde geçici olarak kalması için afet zamanlarında kullanılırken aynı zamanda afet bölgelerinde bulunan ekiplerin koordinasyon bürosu, depolama alanı, ilk yardım bölgesi gibi çok çeşitli ihtiyaçlar içinde kullanılmaktadır. Yemeklerin getirildiği ve dağıtım malzemelerinin bulunduğu bir yer olarak da kullanılmakta ve bu şekilde afetzedelerin tüm ihtiyaçlarının görülmesi için o alanda yeterli sayıda çadır kurulması sağlanmaktadır.

Dikmeli Afet Çadırı Fiyatları

Çok eskiden çadır insanların sürekli yaşadıkları evleri olsa da günümüzde böyle bir yaşam tarzı artık bulunmamakta insanlar sadece ihtiyaç duydukları süre içinde çadır kullanmaktadırlar. Bu çadırlar arasında aslında hiç ihtiyaç duyulmaması istenmekte olan dikmeli afet çadırı da bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi afet zamanlarında afete uğrayan kişilerin barınma ihtiyacı için kurulan bu çadırlar genellikle kurumlar tarafından toplu olarak alınmaktadır. Özellikle Kızılay gibi çok büyük ve devlete ait kurumlar tarafından alımlar yapıldığı için de bu konuda ihaleler açılmakta ve çadır firmaları da teklif vermektedirler. Bunun dışında ise bireysel olarak bu çadırlardan almak istediğinizde çadır imalatı yapan firmalar ile görüşmeli ve fiyat almalısınız. Çadır alırken bunun uzun yıllar boyunca her ihtiyaç duyduğunuzda kullanacağınız için dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına da önem vermelisiniz. Özellikle afet çadırları kurulması en kolay çadırlar arasında yer almakta ve bu nedenle de tercih edilmektedir. Mülteci çadırları ile yaklaşık aynı özellikleri taşıyan afet çadırlarına ikinci el olarak da ulaşmak mümkün olurken bu pek tavsiye edilmemektedir.