Kısa süreli kullanımlar için kullanılan kamelya çadırı özellikle şehir içinde oldukça fazla olarak tercih edilmektedir. Bu çadırlar kurulumu ve sökülmesi kolay olduğu için tercih edilmekte büyüklüğü de isteğe göre ayarlanmaktadır.  Görünümünün kamelyaya benzemesi nedeniyle bu adı almıştır ve aslında aynı şekilde de kullanılmaktadır. Tek fark olarak kamelyalar kurulduğu noktalarda sabit kalırken bu çadırlar kısa süre için kurulmakta ve daha sonra da kaldırılmaktadır. Kısa süreli kurulma nedeni ise genellikle kamusal alanlarda kullanılıyor olması ve bunun içinde yönetimin belli bir süre için izin veriyor olmasıdır. Şehirlerin meydanlarında, parklarında, şirketlerin önlerinde kısacası başınızı çevirdiğiniz her noktada bu çadırları görebilirsiniz.  Sadece tavanı kapalı olan bu çadırlar altında olan kişilerin güneşten korunmasını sağlarken aynı zamanda o noktanın da belli bir amaç için ayrılmış olduğunun anlaşılmasını da sağlamaktadır.

Kamelya Çadırı Özellikleri

Dört adet ayak üzerine oturtulan tavan iskeletinin üzerine geçirilen çadır kumaşı ile bu çadır kurulmaktadır. Güneşin etkisinin azaltılması ve daha şık bir görüntünün sağlanması için ortadan sivri olarak bir kubbe oluşması da mümkün olmaktadır. Bu çadır çok daha büyük boyutlarda imal edilebilmekte ve bu şekilde imal edildiğinde ise A çatı şeklinde de tavan hazırlanabilmektedir. Ayakları ve tavanı oluşturan bileşenler çelik konstrüksiyon olarak hazırlanmakta ve bu şekilde paslanma çürüme gibi durumların olmaması sağlanmaktadır. Duvar kısımları olmadığı için altında olan kişilerin sıkışması ya da bunalması gibi durumlar ortaya çıkmamaktadır. Son yıllarda pek çok belediyenin sunduğu hizmetler arasında bulunan taziye çadırları da özellikle yaz mevsimlerinde kamelya çadırı olarak sunulmaktadır.

Şirketler, belediyeler ve kurumlar üzerinde adları ve logoları olacak şekilde bu çadırların imal edilmesini istemekte bu şekilde reklamlarını da yapmaktadırlar. Şirketlerin reklam ve promosyon çalışmaları için çok kullanılan bu çadırlara seçim zamanlarında da siyasi partilerin stantlarının olduğu yerlerde rastlamak mümkün olmaktadır. Restoranların bahçelerinde, kır düğünü yapılan işletmelerde, doğada yapılacak etkinliklerde, kermes ve fuar alanlarında çok fazla görülen bu çadırlar dayanıklı malzemeden imal edilmekte ve bu sayede de uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır.

Kamelya Çadırı Fiyatları

Çadır çeşitleri içinde en yoğun talep bu çadır şekline gelmekte ve bu nedenle de oldukça fazla imalatı yapılmaktadır. Fiyat konusunda da tek bir miktarı belirtmek ise doğru olmayacaktır. Çünkü bu çadırların standart ölçüleri bulunmamaktadır. Kullanacak şirket, belediye ya da kurumun isteğine bağlı olarak üretilmektedir. Rengi ve boyutları değişebilen bu çadır çeşidi için farklı fiyatlar bulabilirsiniz. Bu çadırları almak istediğinizde online olarak da çözümler bulabilir ve dışarı çıkmanıza gerek kalmadan araştırmanızı online olarak yapabilirsiniz. Her çadır firmasının fiyatlarının farklı olma nedeni olarak ise kullanılan malzemenin kalitesinin de farklı olduğu düşünülmelidir. Kaliteli malzeme kullanarak uygun fiyat çözümleri sunmakta olan firmalarında olduğu bilinmelidir.

Çadırı almak için bir firma ile anlaşma noktasına geldiğinizde kullanılan malzeme hakkında bilgi almalı ve mutlaka iade ve değişim garantisi istemelisiniz. Kamelya çadırı teslim aldıktan sonra mutlaka tüm parçalarının tam olduğundan ve çadır kumaşının da defolu olmadığından emin olmalısınız. Bu şekilde iade ve değişim garantisi almış olmanız halinde de hatalı üretim olan çadırı değiştirme hakkını bulabilirsiniz. Büyük ebatlı çadırlar için firmalar kurulum hizmeti veriyor olsa da bu çadırı kendinizde belirtilen yönergelere uyarak çok hızlı bir şekilde kurabilir ve sökebilirsiniz. Söktükten sonra da bir daha kullanacağınız zaman sorunsuz kurabilmek için tüm parçalarını kaybetmeden bir arada saklamalısınız.