Hayvancılık atalarımızdan bugüne gelen meslekler arasında yer almaktadır. Hayvancılık ile uğraşan kişilerde teknolojiyi takip etmekte ve artık yapılması uzun zaman alan yüksek maliyetli ahırlar yerine hayvan çadırı tercih etmektedirler. Bu çadırlar yapıldığı özel malzeme ile istenen her yere ve her boyutta kurulabilmektedir. Tavanın bombeli ya da çatı şeklinde yapılıyor olması ile üzerinde yağmur kar birikmeyerek çökmesi gibi bir durum olmamaktadır. Yazın sıcağı, kışın soğuk havayı içeri almayan çadırların içinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar rahat etmektedir. Bu çadırların kuruldukları yerde sabit kalmaları da zorunlu olmamakta yerinin değişmesi gerektiğinde bu kolay bir şekilde yapılmaktadır. Hayvancılık ile uğraşan kişilerin yüksek maliyetler ile zorlandığı günümüzde birde ahır kurma zorunluluğu bu çadırlar ile ortadan kalkmakta hayvanlar içinde her mevsim kalabilmektedir.

Kurban Çadırı

Kurban bayramı tüm İslam aleminde olduğu gibi ülkemizde de her yıl kutlanmakta ve Müslümanlar bu bayramın gereği olarak kurban kesmektedirler. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde kesilecek kurbanlar ise Anadolu da hayvancılık yapan kişiler tarafından getirilmektedir. Bu büyük şehirlere getirilen hayvanların içinde kalması içinde kurban çadırı kurulmaktadır. Belediyelerin gösterdiği alanlara bu çadırlar kurulmakta satın almak isteyen kişilerde çadırın olduğu yere gelerek içinde bulunan hayvanlar arasından rahatça seçim yapabilmektedir. Belediyelerin özel merkezleri olmasa da besiciler uygun olan alanlara hayvan çadırı kurarak kurbanlık satışı yapabilmektedir. Bu çadırlar özel olarak imal edilmekte içine getirilen bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar rahatça sığdığı gibi kurulması ve sökülmesi de kolay olmaktadır. Saklanması da kolay olan bu çadırlar bir kez alındığında uzun yıllar boyunca her kurban bayramında kurabilir ve kullanılmaktadır.

Besi Çadırı

Besicilik yapan kişilerin çok iyi bildiği gibi hayvanlar ancak rahat ettikleri ortamda gelişebilmektedir. Ahırlarda ve naylon çadırlarda olan ısıtma sorunu nedeniyle hayvanlar kışın soğuktan yaz aylarında da sıcaktan dolayı hasta olmaktadırlar. Bu durumda alınacak verimin düşmesine hatta hayvanların telef olmasına neden olmaktadır. Yeni nesil olan besi çadırı ise bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Çadırın imal edildiği malzemenin her türlü iklim şartına dayanıklı olması ile içinde hayvanlarınız sağlıklı olmakta ve alınan verimde yüksek olmaktadır. Besi çadırları düz bir zemine kurulmaktadır. İmalatı ise içinde beslenecek hayvanların sayısına göre belirlenen boyutlara olmaktadır. Besi çadırlarının gelişmesi ile artık besicilik yapmak isteyen kişiler için yüksek maliyetler düşmüş ve bu çadırlar tercih edilmeye başlanmıştır.

Tavuk Kümes Çadırı

Kırsal kesimlerde yaşayan kişilerin taze yumurta yemek için tavuk besledikleri bilinmektedir. Bazı kişilerde bunu ticaret amaçlı olarak yapmakta ve çok sayıda tavuk beslemektedirler. Tavuklar için sağlıklı bir ortam hazırlamak ve onlardan maksimum verim almak için ise içinde rahat edecekleri kümeslerin olması gerekmektedir. İçi hava almayan iklim şartlarından etkilenen kümesler yerine günümüzde tavuk kümes çadırı tercih edilmektedir. Bu çadırlar istenen alana kurulmakta ve gerekirse yeri de kolayca değiştirilebilmektedir. Tavuk kümes çadırı almaya karar veren kişiler önce kaç tavuk besleyeceklerine karar vermelidirler. Bunun ardından da firma ile iletişime geçmeli ve hayvan çadırı konusunda bilgi alınması gerekmektedir. Isı yalıtımı olan bu çadırlar ile tavuk ve kümes hayvanları gibi büyükbaş, küçükbaş hayvanların barınacağı ortamlar oluşturulmaktadır. Günümüzde hayvan çadırı tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında pratikliği, kurulup sökülebiliyor olması, ısı yalıtımının olması ve fiyatlarının uygunluğu bulunmaktadır. İstenen boyutta üretiliyor olması ile büyük çiftlikler için olduğu gibi yeni besicilik yapmaya başlayan küçük işletmeler içinde uygun çözümler sunmaktadır.