Şehir hayatının kurallarından yorulan kişiler tatillerini oteller yerine daha özgür hissettikleri doğanın içinde kamp yaparak geçirmeyi tercih etmektedirler. Bunun yanında dünyayı gezen kişiler, doğa sporları yapan kişilerinde gittikleri alanlarda konaklamak için kamp çadırı kullandıkları bilinmektedir. Bu çadırların kolay kurulması ve sökülmesinin yanında iklim şartlarına dayanıklı olması ile kamp yapan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmaktadır. Farklı boyutlarda üretilen bu çadırlar tek başına çıkılan tatillerde olduğu gibi ailecek çıkılan tatillerde de bütün ailenin içinde rahat edeceği boyutlarda olmaktadır. Çok çeşitli şekillerde satılıyor olması ile kamp yapacak kişi sayısı ve kamp yapılacak alanın iklim özellikleri göz önüne alınarak seçim yapılması gerekmektedir.

Kamp Çadırı Nedir?

Huzuru ve sükûneti arayan kişiler kendilerini doğanın kollarına bırakmak ve kendi kurallarını kendilerinin belirleyeceği bir tatil yapmak istediklerinde bunun için kamp yapmaktadırlar. Ormanda, yaylada ve deniz kenarlarında kamp yapmak için ücretsiz alanlar olduğu gibi kamping denilen yerlerde de uygun bütçeler ile tatil yapmak mümkün olmaktadır. Zorlaşan ekonomik şartlarda da gün geçtikçe daha çok kişinin bu şekilde tatil yapmayı tercih ettikleri görülmektedir. Yapılan kamp sırasında kullanılan çadırlar ise kamp çadırları olarak nitelendirilmektedir. Pek çok farklı isim ile de piyasada bulunmaktadır. İsimlendirilme şekli genellikle kullanım alanına ya da kaç kişilik olduğuna göre olmaktadır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu ülkemizde her mevsim kamp yapılması mümkün olmakla birlikte genellikle yaz aylarında daha çok kişi kamp yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle de çadır alırken yaz sıcağından etkilenmeyen hava alacak malzemeden yapılmış çadırların tercih edilmesi gerekmektedir. Uzun ömürlü olarak imal edilen bu çadırları satın aldıktan sonra uzun süre kullanmak istediğinizde mutlaka çadır malzemelerinin bir arada olacak şekilde muhafaza etmeye ve hiçbir parçasını kaybetmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Kamp Çadırı Fiyatları

Kamp yapmaya ilginin artması ile birlikte bu çadırların imalatında da artış görülmektedir. Tatiliniz sırasında kamp çadırı kullanarak özgürce zaman geçirmek istediğinizde bunun bütçenize uygun fiyatlar ile olmasını isteyebilirsiniz. Bunun için önce ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve buna uygun olan çadırı satın almaya dikkat etmelisiniz. Tek başına ya da sadece iki kişi olarak yapacağınız kamp sırasında aile çadırı denilen büyük kamp çadırlarından almanız bütçenize gereksiz yüklerin binmesine neden olacaktır. Bunun yerine piyasada tek kişilik çadır, iki kişilik çadır olarak satılan çadırların tercih edilmesi gerekmektedir. Çadırın fiyatı kadar yapıldığı malzemenin de önemli olduğu bilinmelidir. Yaz mevsiminde naylondan hava almayan güneş ışığını içeri alan çadırlar ucuz olsa dahi tercih edilmemelidir. Bunun yerine içinde rahat edeceğiniz ve kamp hayatınızı keyifli olarak geçirmenizi sağlayacak kaliteli malzemeden yapılmış çadırları tercih etmelisiniz.

Çadır alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında en önemlisi iade ve değişim garantisinin olmasıdır. Satın almadan önce firma ile görüşmeli iade ve değişimin garantisini almalısınız. Aldıktan sonra tatile çıkmadan önce çadırınızı evin içinde mutlaka en az bir kez kurmalısınız. Bu şekilde çadırı kurma konusunda deneyim kazanmış ve tatilde zorlanmanız önlenmiş olacaktır. Ayrıca eğer çadırda bir defo bulunuyorsa ya da kurulma aparatlarında eksikler varsa bunları görerek değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Satın alacağınız kamp çadırı uzun yıllar boyunca her tatilinizde kullanabilmenin yolu onu doğru şekilde kullanma ve saklamaktan geçmektedir. Kullanma aşamasında içinde ateş yakmaz, delinmesine ve yırtılmasına neden olacak uygun olmayan yerlere koymadığınız sürece sağlam olarak kalacaktır. Ayrıca saklamadan önce temizlenmesi ve bütün parçaları bir arada saklanması gerekmektedir.