Akdeniz İkliminin hakim olduğu ülkemizde yazları oldukça sıcak geçerken kışlarda ılık olmaktadır. Bu nedenle de çeşitli şirket, kurum ve işletmeler yaz güneşinden bina önünü korumak bir gölgelik oluşturmak için tente çeşitleri kullanmaktadırlar. Ucuz ve kullanımı kolay olması ile başınızı çevirdiğiniz her yede bu tentelerden görmeniz mümkün olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, ihtiyaçların farklılaşması nedeniyle de tentelerde de çeşitlilik ortaya çıkmıştır. Montajı ve kullanımı kolay olan tenteler genellikle gündüzleri güneş olduğunda ya da yağmurdan korunma amaçlı olarak açılmakta akşam olduğunda da kapatılmaktadır.

Özellikle market, kafe, manav gibi küçük işletmelerin önlerinde mutlaka olan bu tenteler hem satılan ürünlerin güneşten etkilenmesini önlerken aynı zamanda koruma görevi de görür ve binanın üst kısımlarından düşecek sert cisimlerin oradan geçen insanlara zarar vermesi önlenir. Bir apartman önünde ki işletmenin önüne kurulduysa da yaramaz bir çocuğun camdan ya da balkondan düşmesi halinde hayat kurtarıcı görevi de üstlendiği zaman zaman duyulmaktadır. Tentelerin farklı özelliklerde üretiliyor olması ile bunların kullanım şeklide farklı olmakta ve şu şekilde sayılabilmektedir.

  • Körüklü tente: Bu tente çeşidi ilk olarak tasarlanan ve artık modası geçtiği düşünülen bir tente çeşidi olmaktadır. Buna rağmen uygun fiyatlı olması ile hala marketler ve dükkanının önüne gölgelik oluşturmak isteyen küçük esnaf tarafından kullanılmaktadır. Nostaljik bir görüntü oluşturmak isteyen işletme sahiplerinin de tercihi olmakta istenen her renkte de üretilmektedir. Bir kolun çevrilmesi ile ihtiyaç duyulduğunda açılmakta yine aynı kolun çevrilmesi ile de gece olduğunda kapatılmaktadır.
  • Mafsallı Tente: Kafe, pastane ve lokantaların kapılarının önüne koydukları masalarda oturacak kişileri güneşten ve yağmurdan koruma amaçlı olarak tasarlanmış şık görünümlü tente çeşitleri arasında yer almaktadır. Dış görünümüne önem veren marketler tarafından da bu tenteler daha çok kullanılmaya başlanmıştır.
  • Çift Açılır Tente: Büyük işletmeler tarafından açık alanlarında ki etkinliklerin güneşin ve yağmurun etkisinden korunması amacı ile tasarlanmıştır. Tentenin koruyacağı alanın dört bir tarafına ayaklar dikilir ve tente bunların üzerine iki parça olarak gerilir. Tam ortadan açılacak şekilde tasarlanmıştır ve gerektiğinde sadece bir tarafı açılabilmektedir. Otellerin, havuz başlarında bahçe restoranlarında, kır düğünlerinin yapıldığı işletmelerde ve kafelerde kullanıldığı görülmektedir.
  • Raylı Tente: Bu tenteler raylı bir sistem ile tasarlanır ve kurulduktan sonra açılması gerektiğinde otomatik olarak açılmasını sağlayan bir mekanizması bulunur. Düğmesine bastığınızda açılır ya da kapanır. Özellikle sigara içme yasağının kapalı alanlar için getirilmesinin ardından müşterilerinin oturabileceği bir bahçesi olmayan kafeler tarafından çok fazla tercih edildiği görülmektedir. Kafenin tüm tavanına ya da bahçe gibi düşünülen bir bölümünün tavanına uygulanabilmektedir.
  • Yarasa Tente: Büyük otellerin, alış veriş merkezlerinin önlerinde ve parklarda görebileceğiniz bu tenteler. Parçalı olarak tasarlanmaktadır. Birbirine geçmeli olarak montajı yapılan bu tenteler altında olan kişileri yağmur ve güneşten korumaktadır. Kurulduğu ortama görsel olarak şıklık kattıkları için tercih edilmektedirler.

Tente Fiyatları

Yukarıda da belirtildiği gibi tente çeşitleri geniş olarak bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin sizin ihtiyacınızı karşılayacağını düşünmenin ardından çadır ve tente imalatı yapan firmalar ile görüşmeniz gerekmektedir. Kullanılacağı alanın büyüklüğü farklı olacağı için firma tarafından sizin ihtiyacınıza uygun olarak imalatının yapılması ve mekanizmasının da hazırlanması gerekmektedir. Tente firmaları ile görüşerek fiyat alabileceğiniz gibi bu işlemi online olarak da yapabilir hem üretici firmalar ile direk iletişime geçerek daha uygun çözümler bulabilir hem de yeni geliştirilen tenteleri görerek satın alacağınız tentenin şekline karar verebilirsiniz.